Elektronizace peněz je smrtelné nebezpečí pro svobodu. Musíme dělat vše, co můžeme, třeba plaťme jen hotově.
Hotovost je anonymní a znamená občanskou svobodu. Nikdo nezjistí, co si zákazník kupuje. Naproti tomu elektronické peníze drží na svých účtech obchodní banky a technologické společnosti, které chtějí vědět, za co zákazníci peníze utrácejí. Získaná soukromá data používají k tomu, aby zvýšily svůj zisk, ty otrlejší firmy s daty pak přímo obchodují. (3)
Co přinese digitalizace peněz
Na webu Evropské centrální banky (2) se dočtete jen o tom, jak vše bude růžové a nic jiného ve vztahu k digitálnímu euru na tomto webu nenajdete. Pochopitelně. Tato myšlenka musí být vylíčena pouze v superlativech, aby ji veřejnost pozitivně přijala.

Už jen po přečtení úvodní stránky vyvstávají otázky:
- Jak zaručí digitální euro stabilitu našich peněz jinak než hotovost?
- Proč potřebujeme doplnit hotovost o další možnost platby, když takovou možnost ve formě bezhotovostních převodů, platby kartou či virtuálních peněženek a jim podobných platebních kanálů (PayPal, Skrill,Revolut apod.. ) již máme? Nejsou snad současné platební nástroje dostatečně bezpečné?
- Jak může být platba digitálními penězi podobně bezpečná a uživatelsky přívětivá jako s hotovostí? Co může být uživatelsky přívětivější a bezpečnější pro obchodníka i kupujícího než předání bankovky z ruky do ruky?
Nevýhody zcela jistě převažují nad výhodami
Rétorika politiků a zájmových skupin prosazující zavedení digitální měny je samozřejmě ve skrze pozitivní a prezentující se hesly: „zatočíme s kriminálníky, kteří platbou v hotovosti okrádají nás všechny, protože tím podporují šedou ekonomiku, neplatí daně atd….“ nebo, že ústup od hotovosti k elektronickým penězům je přirozený proces, jenž probíhá především ve vyspělých ekonomikách, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Neuslyšíte však o možných rizicích nebo dokonce i o hlavních záměrech.
Výhoda:
Eliminace daňových úniků, efektivita výběru daní, odstarnění šedé ekonomiky
Možný skutečný záměr:
Okamžité strhávání daní, poplatků z účtu uživatele nebo ihned při samotné platbě např. DPH. Možnost výběru mimořádné a třeba i svévolné daně, kterou stát zavede bez jakékoli možnosti se bránit. Okamžitý výběr pokuty za přestupek bez předchozího prošetření. V podstatě jde o nové, zdokonalené, sofistikované a „nepřečůratelné „EET.
Skutečná rizika zavedení digitání měny
Současné Švédsko je krásným příkladem, kde toto je již aplikováno a kde se přestává používat hotovost a kde již byly zavedeny záporné úrokové sazby. Stejně tak s nimi již operovala v červnu 2021 i největší švýcarská banka UBS.
Omezovat spotřebu
tím, že vám již další nákup nebude povolen. Kritéria mohou být jakékoli.
Při opuštění geografického území.
V Brně nakupovat budete moci, v Ostravě už nikoli. Vzpomeňme si na uzavírky okresů v době Corona opatření. Jak budete moci cestovat, pokud váš účet a možnost platit digitální měnou bude aktivní jen v okruhu např. 10km?
Při překročení limitu pro spotřebu.
Nakoupil jste příliš banánů, další můžete koupit až zítra. Připomíná mi to časy v socialismu nebo za 2. sv. války, kdy takovéto příděly fungovaly. S digitálními penězi toto bude daleko jednodušší a bez dohledu lidského elementu. Kupujete zase pivo? Vždyť včera sis koupil celou basu. Alkohol škodí zdraví, proto checš-li dnes další, připlať si. Jinak počkej týden a můžes si jej koupit za standardní cenu. Zdá se Vám to jako sci-fi?
Stimulovat spotřebu
tím, že vám peníze budou na účtu ubývat vlivem záporného úroku. Nezbyde vám nic jiného než je utratit.
Máte na účtu příliš mnoho peněz, spoříte si? Bohužel ekonomika stagnuje. Je proto třeba roztočit její kola. Utrácej jinak ti nastavení záporných úrokových sazeb z účtu bude užírat postupně každý den několik procent. A co takhle třeba časové omezení do kdy musíš sůj kredit vyčerpat? Analogie s telefonními operátory je jen čistě náhodná. Nespotřebuješ peníze do půl roku, tak ti je jednoduše smažeme. Toto opravdu není sci-fi.
Rádio Universum Martiny Kociánové
Petr Robejšek: A kladu velký důraz na to, že pokročili v přípravě elektronizace peněz, to je smrtelné nebezpečí pro naši svobodu. Smrtelné nebezpečí. Přemýšlejte o tom. Všechno, co pomáhá elektronizaci peněz, je proti vám, protože to nakonec může vést, a to už je v mých očích asi zbytečné, ale říkám to čistě kvůli objektivitě, k tomu, že bezbolestně a bez problémů provedou měnovou reformu, loupežnou měnovou reformu, kterou ve třicátých letech udělali také, a dopadla hrozně. Teď by to šlo mnohem elegantněji přes elektronické peníze, takže začnou vybírat daně, které posvětí, ale stejně s vámi o tom nebudu diskutovat, a prostě řeknou: „Ekologické daně, udržitelnost, tohle se musí zdanit, tamto se musí zdanit, tohle se nesmí spotřebovávat, tamto si můžete, tamto si nemůžete kupovat“. To znamená, že elektronizace peněz je naprosto klíčová hodnota, a cokoli, co proti tomu můžeme udělat, byť jen to, že si na začátku měsíce vyberete peníze, a pak už platíte jen hotově, tak to udělejte, protože tady se rozhoduje o křižovatce dalšího vývoje toho, co se děje. A věřte, že byly země, kde elektronizaci zkusili, v Japonsku, v Nigérii a nepodařilo se to. Dá se tomu zabránit. Snažte se o to. (1)
(2) https://www.ecb.europa.eu/paym/digital_euro/html/index.cs.html